Wielolekowa metoda leczenia boreliozy niebezpieczna dla zdrowia – Sąd w wyroku przychylił się do opinii Rzecznika Praw Pacjenta

Metoda ILADS (rekomendowana przez organizację International Lyme and Associated Diseases Society) stosowana w leczeniu boreliozy, opierająca się na długotrwałym stosowaniu antybiotykoterapii, spotkała się ze stanowczą krytyką ze strony Rzecznika Praw Pacjenta, którą następnie podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 18 kwietnia 2024 r., sygn. akt V SA/Wa 58/24.

Metoda ILADS zaleca stosowanie niemal całej tablicy Mendelejewa w leczeniu

Jak podaje „Rzeczpospolita” Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w pełni przychylił się do stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta, wskazując, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości co do tego, że stosowanie wielomiesięcznej antybiotykoterapii zgodnie z wytycznymi ILADS jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, nie ma uzasadnienia medycznego, nie jest skuteczne, a wręcz przynosi znaczne szkody dla zdrowia pacjenta. Przypomnieć należy, że powyższa metoda zakłada, między innymi, istnienie „przewlekłej” boreliozy, którą leczy się przy wykorzystaniu długotrwałej, wielomiesięcznej, antybiotykoterapii, często z zastosowaniem co najmniej trzech antybiotyków jednocześnie w kombinacji z innymi lekami stosowanymi przeciwko gruźlicy, malarii i innych preparatów przeciwpasożytniczych. Podkreślić należy, że obecnie obowiązujące standardy zastrzegają stosowanie przy właściwie zdiagnozowanej boreliozie pojedynczego antybiotyku przez okres maksymalnie do 30 dni.

W przypadku stosowania metody ILADS groźne dla zdrowia pacjenta powikłania są nieuniknione

Konsekwencje stosowania wielomiesięcznej antybiotykoterapii u pacjenta mogą być dla jego zdrowia katastrofalne, gdyż obejmują trwałe uszkodzenie wątroby, trzustki, jelit, nerek, ośrodkowego układu nerwowego, zapalenia ścięgien, predyspozycje do zakażeń beztlenową gram-dodatnią pałeczką Clostridium difficile (powodującą uszkodzenie jelita grubego). Wcześniej metodę tę krytykowali wiceminister zdrowia prof. Urszula Demkow i Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej, wskazując, że metoda ILADS nie jest rekomendowana przez żadne ośrodki naukowe kompetentne w tym temacie. Stanowisko dotyczące zasad diagnostyki i leczenia boreliozy zajął także w dniu 30 stycznia 2024 r. Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, który podkreślił, że skuteczność długotrwałego stosowania antybiotykoterapii nie została potwierdzona w randomizowanych badaniach klinicznych na odpowiednio dużych grupach i może prowadzić do istotnych działań niepożądanych oraz skutkować selekcją antybiotykoodporności w całej populacji Polski.

W świetle zgromadzonych dowodów, zarówno eksperci medyczni, jak i Rzecznik Praw Pacjenta zalecają ścisłe stosowanie się do obowiązujących rekomendacji medycznych w leczeniu boreliozy. Takie stanowisko ma na celu ochronę pacjentów przed niepotrzebnymi ryzykiem zdrowotnym oraz zapewnienie, że leczenie boreliozy będzie przeprowadzane w sposób bezpieczny i oparty na solidnych podstawach naukowych. W ocenie specjalistów i lekarzy o specjalizacji w dziedzinie chorób zakaźnych, należy dążyć do zwiększenia dostępu do Poradni Chorób Zakaźnych, a także poprawić wycenę procedur diagnostycznych i terapeutycznych związanych z boreliozą. Kładąc nacisk przede wszystkim na zasadę, że leczenie boreliozy powinno być prowadzone zgodnie z zasadami medycyny opartej na faktach i rekomendacjach kompetentnych ekspertów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp